Kevadrohelise koolitus
Koolitus toimus Russalu toiduklubi Pliidiliisude ja Raplamaa Partnerluskogu 2015 a koolitussarjas
"Pliidiliisud tõstavad kohaliku toidu ausse". Rohkem pilte vaata SIIT.
Koolitaja: Liina Vahter, Nami-Nami Pille Petersoo Blogipuhveti meeskonnast
Liina toidublogi on http://davahtaresidence.blogspot.com/
Kartuligratään karulauguga
Vormile sobiv hulk kartuleid viilutada õhukeseks (kas juurikakoorija või mandoliiniga). Pigista viilud kuivaks, pane vormi, pane kihi kartuli vahele lisaks kiht karulauku. Peale tiba soola ja pipart, siis rõõsk koor (kõige parem saab 35% koorega, aga ka 10% halvematel (tervislikumatel;) päevadel ajab asja ära). Pane vorm ahju, küpseta 200 kraadil kuniks pealt kuldpruun ja seest pehme.
Kaurulaugupesto
Pane karulauk, oliiviõli u kolmandik karulaugu kogusest, pisuke hulk seedermänniseemneid või mandleid ja u 50 grammi parmesani või parmesanilaadset juustu topsikusse ja lase sauseguriga sodiks.
Supp kevadkogritsast
(kevad)seeni
puljongit
1 keskmine kartul
rõõska koort
Kupata seened vähemalt kolm korda. Loputa, tükelda ja pane viimaseks keeduks puljongisse koos ühe keskmise väikeseks tükeldet kartuliga. Lase keema ja oota, kuniks kartulitükid pehmed. võta kartulitükid välja ja suru läbi sõela (liigsel püreestamisel võivad need kliistriks kätte ära minna). Püreesta seened sauseguriga, lisa läbi sõela surutud kartul ja koor. Serveeri koos maitserohelisega.
Naadi-juustu kakud
125 gr täistera speltajahu
100 gr nisujahu
1 kuhjaga tl küpsetuspulbrit
1 tl soola
70 gr külma võid
1 dl keefiri
1 muna
100 gr juustu, riivitud (mul oli segu pecorinost ja Vigala juustust)
50 gr värsket naati
Lisaks muna määrimiseks ja linaseemneid
Kuumuta ahi 220 kraadini. Vala hoolega pestud naadile peale keev vesi ja lase paar minutit seista. Nõruta sõelal ja kalla üle külma veega - siis jääb värv kena ja roheline.Pigista käte vahel vesi välja nii, et pihku jääb väike naadinutsakas. Seejärel eemalda silma järgi suuremad varred ja haki naadid korralikult peeneks. Haki köögikombainis või käsitsi segamini jahud, sool ja küpsetuspulber ning külm või, kuni saad ühtlase, saiapurulaadse segu.Lisa juust ja sega. Klopi muna ja keefir kokku ja lisa jahusegule. Sega juurde hakitud naat. Vormi saadud segust päts ja rulli kergelt jahusel laual paar korda, kuni saad paari näpu jämeduse lameda ja lapiku tegelase. Aseta see küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja lõika peaaegu lõpuni välja kaheksaks. Pintselda munaga ja raputa peale linaseemneid. Küpseta 220 kraadises ahjus ca
15-20 minutit, või kuni skoonipäts paistab kena kuldpruun ja küps olevat. Valmis saia lase enne serveerimist ja lahti kiskumist nii 10 minutit seista.
Britt Paju, http://noadkahvlid.blogspot.com/2014/04/naadi-juustu-skoonid.html
Nõgeserisotto
2 peotäit noori nõgeselehti
2 l köögiviljapuljongit
100 gr võid
1 tk hakitud sibulat
400 gr risotoriisi
1,25 dl kuiva valget veini
soola, purustatud musta pipart
100 g peenelt riivitud parmesani või Valio Forte juustu
Kalla nõgeselehtedele keev vesi ja lase paar minutit seista. Siis loputa külma vee all, nõruta hoolega ja haki nõgeselehed peeneks. Kuumuta köögiviljapuljong keemiseni, siis alanda kuumust ja jäta pliidile kergelt podisema. Kuumuta suures paksupõhjalises potis 50 g võid, lisa hakitud sibul ning prae tasasel tulel aeg-ajalt segades umbes 5 minutit, kuni sibul hakkab pehmenema ja muutub klaasjaks.
Lisa risotoriis, sega läbi, nii et kõik riisiterad oleksid kenasti läikivad ja läbi kuumenenud.
Sega juurde valge vein ning lase aurustuda. Nüüd lisa paar kulbitäit kuuma köögiviljapuljongit ning sega, kuni puljong on imendunud. Jätka puljongi lisamist samal moel - kulbitäis-kaks puljongit, siis oota ja sega, kuni see on riisi sisse imenunud, alles siis lisa järgmine kulbitäis puljongit. Umbes 10 minuti pärast sega juurde hakitud nõgeselehed. Risoto on valmis, kui riisiterad on al dente, st pehmed, ent siiski hamba all veel tunda. Õige risoto ei ole kunagi kuiv, pigem selline niiskemapoolne, nagu fotol näha. Tõsta pott tulelt, klopi juurde ülejäänud või ning enamus riivitud parmesanist. Maitsesta vajadusel soolaga. Serveerimisel puista peale riivitud juustu ning maitsesta otse pipraveskist jahvatatud musta pipraga.
Pille Petersoo, www.nami-nami.ee
Lõhe-sparglipirukas
3 dl riivitud keedetud kartulit
1 dl nisujahu/riisijahu
1 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl soola
100 g võid
1 muna
Täidis:
300 gr lõhefileed
2 sl hakitud värsket tilli
1 sl sidrunimahla
2 muna
2 dl 10% koort
peenikesi sparglivarsi
Soola-pipart
Põhjaks sega riivitud keedetud kartul, jahu, sool ja küpsetuspulber. Tõsta kuivainetele külma või kuubikud. Pudista näppude vahel või haki pika noaga puruks. Lisa lahtiklopitud muna ja sõtku ühtlaseks taignaks. Vajuta tainapall 20 cm läbimõõduga ümmarguse vormi põhja ja külgedele ja lase pisut külmkapis taheneda.
Täidiseks eemalda lõhefileelt nahk ja tõmba pintsettidega välja luud. Lõika lõhe kuubikuteks. Laota pirukapõhjale. Maitsesta soola ja pipraga, nirista peale sidrunimahl ja puista hakitud tilli. Klopi munad vispliga lahti, lisa koor, veidi soola ja vispelda korralikult segamini. Vala lõhetükkidele. Kõige peale laota sparglivarred. Küpseta 175 kraadi juures umbes 30 minutit. Lase vormis vähemalt leigeks jahtuda, seejärel lõika tükkideks. Kõrvale sobib hästi roheline värske salat.
Mari-Liis Ilover, http://www.siitnurgastjasealtnurgast.ee/2014/04/kevadine-lohe-sparglipirukas.html
Avokaado-laimi keeks
225 gr jahu
2 tl küpsetuspulbrit
1 tl soodat
0,5 tl soola
150 gr suhkrut
1,5 sl riivitud laimikoort
80 ml mahedamaitselist õli
120 ml kookospiima (magustamata)
1 keskmise suurusega avokaado
2 sl laimimahla
Glasuur
150 gr tuhksuhkrut
1 sl kookospiima
3 sl laimimahla
Eelsoojenda ahi 180 kraadini. Määri keeksivormi õrnalt õliga ning puista üle jahuga. Raputa liigne jahu vormist välja. Segas omavahel küpsetuspulbri, sooda, soola ja jahu. Pane suhkrur väikesesse kaussi, lisa riivitud laimikoor ja hõõru koor suhkru sisse, kuni tekib ühtlane segu. Lõika avokaado pooleks, eemalda kivi ja uurista lusikaga viljaliha kesta seest välja. Püreesta avokaado saumikseriga, lisa suhkrusegu, kookospiim, õli ja laimimahl. Sõelu hulka jahusegu ning sega õrnalt ühtlaseks. Vala tainas ettevalmistatud vormi ja küpsetas 180 kraadi juures 45-50 minutit ehk kuni keeksi keskele torgatud puutikk puhtaks jääb. Lase valmis keeksil 10 minutit vormis jahtuda, siis kummuta see restile jahtuma. Kaunista glasuuriga. Selleks sega tuhksuhkrur kookospiima ja laimimahlaga ning sega ühtlseks. Torka puutikuga keeksi sisse augud. Nirista glasuur teelusikaga aukudesse ning seejärel kata keeksi üleni glasuuriga. Lase glasuuril taheneda.
Kaare Sova, http://koopatibiups.blogspot.com/2015/03/avokaado-laimikeeks.html
Pitsa lillkapsapõhjal
Põhi:
300 g riivitud lillkapsaõisikuid 1 muna 25 g juustu soola, pipart
Katteks: mida iganes meelepärast
Põhja valmistamiseks laota riivitud lillkapsas ahjuplaadile ning küpseta 175 kraadi juures 12 minutit. Seejärel pane lillkapsasegu marlisse või sõelale ning pressi üleliigne vedelik korralikult välja. Sega juurde ülejäänud põhja jaoks vajalikud ained, maitsesta. Laota saadud tainas küpsetuspaberile jättes põhja sellise paksusega, nagu meeldib. Eelküpseta põhja 175 kraadi juures 12 minutit.
Pane peale tomatikastet, juustu või muud, mis meelepärane. Küpseta veel 10 minutit.
Ragne Värk, http://www.kokkama.ee/2015/02/lillkapsapohjaga-pitsa.html
Praetud (suvi)kõrvitsaõied
Kõrvitsaõisi, vastavalt ülejääkidele
Juustu
Soovi korral sinki
1 muna
Praadimiseks õli
Vaata, et kõrvitsaõied on enamvähem puhtad, ja seal ei ole sees soovimatuid külalisi. Pane igasse õide natuke riivitud juustu ja väike tükk sinki. Aja pann kuumaks, õli pane lahke käega. Klopi muna lahti. Kui pann kuum, siis tõsta iga õis munast läbi ja prae pannil